Sarma İçi Tarifi ve Malzemeleri
05 Temmuz 2024

Sarma İçi Tarifi ve Malzemeleri

Sarma İçi

Sarma, genellikle lahana, pazı veya asma yaprağı gibi sebzelerin yapraklarına sarılarak hazırlanan bir yemek türüdür. Ana yemek olarak kullanılabileceği gibi, ara sıcak olarak veya özel günlerde garnitür olarak da sunulabilir. Sarmanın lezzeti, sarma işlemi kadar iç harcın doğru hazırlanmasına da bağlıdır. Örneğin, zeytinyağlı iç harçlarda mutlaka toz şeker kullanılması önerilir. Bu sayede zeytinyağı tadı dengelenir ve iç harç daha lezzetli hale gelir.

İç Harcın Hazırlanması

Zeytinyağlı iç harç kavrularak hazırlanıyorsa, üzerine bir miktar sıcak su eklenip suyunu çekmesi beklenir. Bu aşamada ocağın altı kapatılarak, iç harç hazırlanan tencerenin kapağı örtülür ve suyunu bu şekilde çekmesi sağlanır. İç harç ılıdıktan sonra sarma işlemine başlanmalıdır. Sıcak iç harç ile sarma yapılırsa, yapraklar delinebilir.

İç Harcın Bölgesel Farklılıkları

Sarma için kullanılan iç malzeme, yörelere göre farklılık gösterir. Bu aşamada birçok alternatif tercih edilebilir. Sarma içi için kullanabileceğiniz çeşitli tariflere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Kıymalı Sarma İçi İçin Gerekli Malzemeler (Çiğ Harç)

 • 250 gr kıyma
 • 2 su bardağı pirinç
 • 3 tane orta büyüklükte kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 3 diş sarımsak
 • 3 yemek kaşığı sıvıyağ
 • Karabiber, nane, tuz
 • Yarım bağ maydanoz ve dereotu

Kıymalı Sarma İçi Nasıl Yapılır?

Derin bir kabın içine kıyma alınır. Pirinçler bol su ile yıkanır ve nişastasını atması sağlanır. Suyu süzüldükten sonra kıymanın üzerine eklenir. Kuru soğanın kabukları soyulur ve ince ince doğranarak malzemelerin üzerine eklenir. Dereotu ve maydanoz incecik kıyılarak karıştırma kabına eklenir. Üzerine domates salçası, biber salçası, rendelenmiş sarımsak, tuz, karabiber ve nane eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Kıymalı sarma içi kullanıma hazırdır. Lahana, yaprak veya pazı kullanılarak sarma yapılabilir.

Kavrulmuş İç Harç Hazırlama

Aynı malzemeler kullanılarak iç harç kavrulabilir. Bu işlem için sıvıyağ tavaya alınarak ısıtılır. İlk önce ince doğranmış kuru soğan eklenip kavrulur. Üzerine kıyma ilave edilerek, kıyma bıraktığı suyu çekene kadar kavrulur. Malzemelerin üzerine iyice yıkanmış ve suyu süzülmüş pirinç ilave edilir. Baharatlar, domates salçası, biber salçası, ince kıyılmış maydanoz, dereotu ve rendelenmiş sarımsak eklenip karıştırılır. 1 çay bardağı kadar sıcak su ilave edilerek, suyu çekene kadar kısık ateşte pişirilir ve ocaktan alınır. Bir süre soğuması beklenerek sarma işlemine başlanabilir.

Zeytinyağlı Sarma İçi İçin Gerekli Malzemeler (Kavrulmuş)

 • 2 su bardağı pirinç
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
 • 3 tane orta boy kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı domates salçası + 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • Karabiber, tuz, kimyon, nane, 2 tane kesme şeker
 • Yarım limon suyu ve 3 diş sarımsak

Zeytinyağlı Sarma İçi Nasıl Yapılır?

Uygun bir tavanın içine sıvıyağ alınarak ısıtılır. Kuru soğanın kabukları soyulup ince ince doğranır ve ısınan yağa eklenir. Kuru soğan yağın içinde şeffaflaşıncaya kadar kavrulur. Pirinç yıkanıp süzüldükten sonra kuru soğana ilave edilip kavurmaya devam edilir. Pirinç kavrulduktan sonra rendelenmiş sarımsak, yarım limon suyu, domates salçası, biber salçası, nane, kesme şeker, tuz, kimyon ve karabiber eklenip karıştırılır. Üzerine 1 çay bardağı kadar sıcak su eklenir ve suyunu çekene kadar pişirilir. Suyunu çektikten sonra ocaktan alınarak demlenmeye bırakılır. Ilıdıktan sonra sarma işlemine geçilebilir.

Çiğ Olarak Hazırlanan Zeytinyağlı Sarma İçi

Aynı malzemeler kullanılarak zeytinyağlı sarma içi çiğ olarak da hazırlanabilir. Çukur bir kabın içine kuru soğanlar doğranır. Üzerine yıkanmış ve suyu süzülmüş pirinç, domates salçası, biber salçası, rendelenmiş sarımsak, limon suyu ve baharatlar eklenip homojen bir şekilde karıştırılır. Malzemeler tamamen birbiri ile bütünleştikten sonra sarma işlemine başlanabilir.

Sarma içi hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, iç harcın doğru hazırlanması ve malzemelerin homojen bir şekilde karıştırılmasıdır. Bu sayede lezzetli ve dengeli bir sarma yapabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kaşarlı Tavuk Sarma Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Tavuk Sarma Tarifi ve Malzemeleri

Yaprak Sarma İçi Tarifi ve Malzemeleri

Yaprak Sarma İçi Tarifi ve Malzemeleri

Ciğer Sarma Tarifi ve Malzemeleri

Ciğer Sarma Tarifi ve Malzemeleri

Saray Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Saray Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Yaprak Sarması Kaç Kalori?

Yaprak Sarması Kaç Kalori?

Güncel

Yaprak Sarma Tarifi ve Malzemeleri

Yaprak Sarma Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kolay Yaprak Sarma Tarifi ve Malzemeleri

Kolay Yaprak Sarma Tarifi ve Malzemeleri